Klec - spodní díl z plastu a vršek z mříží, nebo průhledný plast na vršek s otvíráním na vrchu. Průměrná klec by měla mít tyto rozměry: 48 x 24 x 24 cm, ale čím větší, tím lepší. Pozor na to, aby křeček nemohl nikudy utéct, protože v tomhle jsou velice výborní. Klec by měla být tam, kde na křečka nebude táhnout.
Domeček – může být koupený nebo se dá snadno vyrobit ze dřeva (!pozor na třísky!) nebo z lepenkové krabičky. Měla by mít víko, abyste mohli sledovat zásoby křečka (plesnivá potrava).
Cvičební kolo – doporučuji plastové a uzavřené (při otevřeném kolotoči propadají úzké nožky křečků ven a tím si často sedřou kůži na nožkách).)
Piliny – nejlépe však kukuřičná podestýlka (piliny jsem moc malé a obsahují mnoho prachových částic, které se dostanou křečkům snadno do očí).
Materiál na hnízdo– seno, papír (!ne noviny, ty obsahují tiskařskou čerň!), bavlněné hadry, lepenka a s oblibou si vystýlají domeček z natrhaných ubrousků.
Misky na jídlo – mohou být keramické v některých případech i plastové (!pozor na okusování plastů!).
Napájecí láhev – může být opět plastová nebo skleněná, upevněná přísavkou na sklo.
Potrava – křečci jedí semínka, zrní, v malém množství oříšky, ovoce a zeleninu.
Směs pro křečky – koupíte ji v chovatelských obchodech, obsahuje základní složky potravy pro hlodavce: zrní, semínka (!pozor na slunečnicová semínka, ty ve velkém množství způsobují vypadávání srsti!) a ořechy(v malém množství, křeček pak hodně tloustne).
Zelenina – kořenovou nebo zelenou zeleninu, vždy syrovou, např.: mrkev, tuřín, brokolice, atd.
Ovoce – kousky jablka, hroznového vína, banánu, jahody, atd. Pokud ovoce nesní, musíte ho bohužel vyhodit, protože pokud by ho později už zkažené snědl, mohl by onemocnět.
Vitamíny – můžete je podávat v kapkách, ale vhodnější asi jsou dropsy pro hlodavce s různými příchutěmi. Doporučuji koupit kámen na obrušování zubů, někomu stačí jen tvrdý usušený chleba
Voda – musí mít křeček neustále k dispozici, voda musí být denně čerstvá.
Na přilepšenou – můžete občas křečkovi dopřát tyčinku (i když jsou různě barevné tyčinky lákavé, tak často obsahují více barviv a škodlivin, které určitě křečkovi nesvědčí, proto vybírejte tyčinky více přírodní). Moji křečci měli rádi také jogurt, ten ale dostávali opravdu jen jednou za čas (jednou za tři týdny).Když už máte připraveno vše, co potřebujete pro chov křečka, nebrání nic tomu, abyste si ho mohli koupit. Zajděte do chovatelského obchodu a vyberte si svého kamaráda. Předem byste se však měli rozmyslet, zda-li chcete samečka nebo samičku. Křeček by měl vypadat zdravě a měl by být mladý (4 až 7 týdnů). Doma ho uložte do klece a nechte ho, ať se v klidu porozhlédne po svém novém domově. Postupně si křečka ochočíte a časem si zvykne i na svoje jméno, které byste mu měli dát.
Křeček potřebuje ke svému životu pohyb a hru, proto se mu musíte každý den věnovat, můžete mu vyrobit výběh mimo domeček (sklenice, toaletní ruličky). Při volném pohybu ho však musíte hlídat, aby vám neutekl a neublížil si.
Křečci jsou velmi čistotní, a proto byste mu měli pomoci a pravidelně mu čistěte klec.
Pokud se vám křeček zdá nemocný, nezahálejte a jděte k veterináři, často se dá nemoc vyléčit včas. Pokud to ale necháte, hrozí, že o křečka přijdete, protože křečci nemají tak odolný orgasmus jako my lidé.
Přeji vám úspěšný chov křečka!
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý den, máme doma nového křečíka zatím jsme nerozeznali jestli je to kluk nebo holčička, přivezli jsme ho teprve včera, dnes začal dcerku kousat :o))není to nic strašného,ale nechci aby se ho bála, myslím si, že je to tím, že měla dost studené ruce. je to možné?? mne zatím nekouše a pokud by pokračoval, dá se ho to nějak odnaučit? Prosím o radu. Děkuji zuzana
Křeček džungarský
(Zuza, 30. 8. 2010 14:17)